top of page
  • Obrázek autoraPavel Kohout

Vzhůru k nižší inflaci? (Aktualizováno)


Inflace se letos stala strašákem investorů číslo jedna. Strach a panika růstu cen trvá i v září. Jak dlouho ještě bude děsit akciové trhy a produkovat stresové hormony u investorů? Jsou názory, že s námi pobude ještě řadu let, podobně jak tomu bylo v 70. letech. To by bylo vskutku nepříjemné. Na základě čeho jsou tato očekávání založena?


V zásadě vycházejí z prodloužení dosavadního trendu, což je oblíbená, avšak nikoli sofistikovaná technika. Pokud se na inflaci podíváme podrobněji, zjistíme několik zajímavých věcí. (Poznámka: řeč je výhradně o americké inflaci; evropskou a českou inflaci probereme jindy.)


Za prvé: Finanční trh očekává pokles inflace během nejbližších 12 měsíců

Následující graf ukazuje očekávání poklesu inflace na základě inflačních swapů a dalších obchodovaných cenných papírů. Trhy indikují očekávaný pokles inflace v USA na 2,80 procenta během následujících 12 měsíců.

Zdroj: theice.com


Za druhé: Pokles inflace se již odehrává.

Následující graf zobrazuje alternativní míru inflace podle serveru Truflation.com podle posledních údajů. Truflation je možná jediná alternativní míra inflace, která má nějakou informační hodnotu. Jiné (zejména ShadowStats) jsou podvod. Výhodou je takřka nepřetržitá aktualizace a dosti rozumná metodika. Nevýhodou je krátká historie.

Americká inflace podle této statistiky kulminovala v březnu, od té doby její míra zvolna klesá. Dne 9. září dosahovala inflace podle Truflation.com hodnoty 8.88—pokles je zřejmý.


Pokud jde o ceny zemního plynu, následující graf říká vše:


Vývoj cen amerického zemního plynu

Ode dne 10. září poklesla cena zemního plynu v USA přibližně o 30 procent. Cena zemního plynu na burze v Nizozemsku poklesla od 10. září z úrovně 208 EUR/MWh na 113 MWh ke dni 18. října.


Ano, pokles inflace je již v plném proudu.


Za třetí: Významný cenový růst byl donedávna zaznamenán jen u jediné položky

Touto položkou jsou "Utilities", tedy síťové služby, především elektřina a plyn. Zde byl zaznamenán nejrychlejší a také nejtrvalejší nárůst.

"Na druhé straně, jakmile růst cen energií poleví — což se v určitém bodě zcela jistě stane — bude to mít významný dopad na celkovou inflaci," jsme psali v září. O měsíc později je patrné, že růst cen energií již polevil. Inflace má prostor pro pokles.


Za čtvrté: V USA již probíhá peněžní deflace.

Mnozí pozorovatelé zachmuřeně tvrdí, že není možné se inflace zbavit, dokud centrální banka nenasadí opravdu přísnou peněžní restrikci. Překvapivý fakt: stalo se tak již před řadou měsíců. Agregát M2MSL (což je momentálně nejlepší aproximace likvidní peněžní zásoby) neroste od března 2022. Dokonce mírně klesá.

Na grafu to vypadá zcela nenápadně, pouze jako "plošinka" následující po období vysoké peněžní inflace, avšak zdání klame. Ve skutečnosti je americká měnová politika nejpřísnější od roku 1995.


Růst spotřebitelských cen během července, srpna a září dosáhl průměrného anualizovaného tempa pouhých 2,96 procenta. Je patrné, že přísná měnová politika Fedu funguje.


Závěr

Trvající záchvěvy paniky ohledně inflace mají stále nižší a nižší opodstatnění. V oblasti měnové politiky jsou již v pohybu mocné antiinflační mechanismy: jelikož změna peněžních agregátů se do cen promítá se zpožděním 6 až 12 měsíců a přísná měnová restrikce začala v dubnu 2022, její výsledky se již začínají projevovat a naplno se promítnou do cenové inflace během nejbližších měsíců a během příštího roku. Platí to pro USA a v menší míře i pro eurozónu, neboť měnová politika Evropské centrální banky není restriktivní.


Pokud jde o inflaci taženou růstem cen energií, neprožíváme reprízu ani remake 70. let. Tehdy byla inflace vysoká především z jiných důvodů.

783 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page