top of page
  • Obrázek autoraPavel Kohout

Roky 2023 a 2024: Ohlédnutí a perspektiva

Rekapitulace roku 2023

Pokud se ohlédneme za rokem 2023, podívejme se nejprve, co pro tento rok věštili špičkoví analytici a ekonomové ze světových investičních bank:


„Podle odborníků z JPMorgan budou akcie zpomalovat i v roce 2023 a můžeme se dočkat dalších minim na trhu, jako byla ta, která investory šokovala v roce 2022.“ (Money.com, 21. prosince 2022)


„Vzhledem k tomu, že index S&P 500 klesl od začátku roku 2022 o 20 %, se mnoho předních investičních společností domnívá, že recese je nevyhnutelná a že v roce 2023 dojde k dalším poklesům trhu.“ (Business Insider, 28. prosince 2022)


„Nulový růst zisků bude odpovídat nulovému zhodnocení indexu S&P 500 v roce 2023.“ (Goldman Sachs, 21. listopadu 2022)“


Pro srovnání, zde je ve zkratce náš pohled ze zhruba stejné doby:


Měsíční zpráva Algorithmic SICAV za prosinec 2022

Zisky sice během roku 2022 mírně klesaly, avšak akciový index se propadl mnohem hlouběji. Výsledkem je poměrně levný akciový trh, který má prostor pro růst během roku 2023.


Inflace je skutečně na ústupu. Během druhého pololetí 2022 její anualizovaná hodnota činila pouhých 1,89 procenta. Meziroční hodnota je stále poměrně vysoká (6,4 procenta), ale to jen kvůli faktu, že během prvního pololetí ceny rostly o 9,69 procenta. (…)


Zopakujme naše tvrzení z minulé měsíční zprávy: „Během roku 2023 se pak můžeme těšit na pozoruhodnou dezinflaci (a na snižování úrokových sazeb a na všechny efekty s tím související).“ K oněm souvisejícím efektům pak zejména patří růst cen rizikových aktiv, především akcií.


Dopis klientům, 26. 1. 2023

• Ačkoli ruská invaze stále trvá, ceny energií klesají. Zemní plyn v Evropě poklesl již na ceny ze září roku 2021. Ceny amerického zemního plynu poklesly o 70 procent oproti stavu z června až srpna roku 2022.


• Pokračující pokles inflace umožní během letošního roku zastavit růst úrokových sazeb, což se příznivě projeví na akciových trzích.


• Období dezinflace byla vždy příznivá pro akcie — s jedinou výjimkou, což bylo období 2001-2002, kdy akcie klesaly ze skutečně extrémně nadhodnocených cen.


• Na základě výnosů amerických federálních dluhopisů je nyní index S&P 500 podhodnocen o 39 procent, index NASDAQ 100 o 27 procent.


Stroje tvořivé a chápající, článek v Lidových novinách, 7. ledna 2023

Budoucností jsou aplikace ve financích a ekonomii. (…) Pokud jde o akciový trh, investoři by rovněž potřebovali klidného mentora, který by krotil jejich emoce: „Neblázni, nekupuj tolik akcií Tesly, podle všech možných výpočtů proděláš.“ Anebo naopak: „Přestaň šílet a zruš ten prodejní příkaz, který právě chceš podat. Inflace klesá a mohu ti snadno ukázat, co to udělá s cenami akcií.“


Mimochodem, umělá inteligence se stane velkým investičním tématem blízké budoucnosti. S poklesem inflace opadne zájem o akcie těžebních společností a svět si opět uvědomí, co je v moderní době hlavním zdrojem bohatství: informace a jejich zpracování.


Toto jsme psali před více než rokem a ukázalo se, že jsme měli pravdu.


Algorithmic SICAV a výhled do roku 2024

Jak je zřejmé z čísel, JPMorgan ani Goldman Sachs si na přelomu let 2023/24 neuvědomili ani míru podhodnocenosti trhů ani potenciál umělé inteligence. A co Algorithmic SICAV?


• Za rok 2023 jsme dosáhli zisku 40,95 % v korunovém vyjádření


• Náš model, který koncem roku 2022 ukazoval podhodnocení amerického akciového trhu o více než 4 %, nyní ukazuje nadhodnocený trh.


• Nadhodnocený trh neznamená, že je třeba okamžitě všechny akcie prodat; záleží na řadě dalších okolností.


    • Této skutečnosti jsme přizpůsobili naši investiční strategii.


Ilustrace: Vývoj amerického akciového trhu během roku 2023

(červená = nadhodnocený trh, zelená = podhodnocený trh)


• Rok 2024 bude pravděpodobně méně přímočarý než rok 2023, avšak stále je zde potenciál. Kde?


• Za prvé, teprve v roce 2024 zažijeme opravdovou dezinflaci (a to jak v české ekonomice, tak v USA).


• Za druhé, revoluce v oblasti AI je teprve v začátcích.


• Za třetí, v této oblasti nejsme pouhými pasivními diváky: během roku 2023 jsme vyvinuli systém včasného varování na bázi AI.


Poslední bod zaslouží trochu rozepsat. Systém založený na stabilních a statisticky vyzkoušených pravidlech — který používáme — je pečlivě odladěný na historických datech. Pokud se akciový trh bude chovat i v budoucnu podobně, máme velkou šanci vyhnout se nejhorším propadům.


Potíž je v tom, že čas od času vzniknou okolnosti, se kterými model nepočítal, protože s nimi ani počítat nemohl. Příkladem může být rok 2022, kdy došlo k souhře několika nepříznivých událostí najednou: nárůst cen surovin a energií, ruská invaze na Ukrajinu, zisková recese v americké ekonomice, nárůst úrokových sazeb napříč světem.


Model, který je rozšířený o systém včasného varování pomocí AI, je mnohem robustnější a univerzálnější než klasický systém založený na statisticky odvozených pravidlech. V budoucnu proto bude možné identifikovat blížící se riziko s dostatečným časovým předstihem a upravit investiční portfolio náležitým způsobem.


Výhodou technického řešení pomocí AI je fakt, že strojové hodnocení informací je nezávislé na emocích. Stroj je objektivní, není ovlivněn momentálními náladami, ať už jde o euforii nebo o depresi. Umožňuje také nezaujatě hodnotit emocionální stav „lidských“ analytiků a ekonomů, což v kombinaci s číselnými fakty představuje informaci zásadního významu.


Další kolo technické revoluce teprve začíná!


Pavel Kohout

30. ledna 2024

400 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page