Hodláte investovat do nemovitostí? Pak raději zapomeňte na brutálně nadhodnocený český trh. Nejpřísnější měnová politika ČNB od roku 1997, vyschnutí hypotečního trhu a ceny vysoké podle všech myslitelných měřítek činí z českých nemovitostí investici, kde na kladné reálné zhodnocení můžete čekat desítky let.
Kupujte tam, kde je levně.
A kde to je? Znalci vědí. Je to Amerika.
Povrchní pozorovatel může namítnout, že index REIT (což jsou cenné papíry kryté nemovitostmi, vlastně de facto nemovitostní fondy) je o 81 procent nad úrovní z doby před Velkou finanční krizí. Ó hrůzo, je to tuze drahé!
Ale ne, není.
Index REIT (celkové výnosy)
Za prvé, díváme se na index celkových výnosů, který zahrnuje i reinvestované nájmy.
Za druhé, musíme vzít v úvahu, že od osudného roku 2007 uplynula řada let. Objem likvidních peněz v USA od té doby vzrostl, a to 3,6 krát: z 5902 miliard dolarů v únoru 2007 (před začátkem finanční krize) na 21338 tisíc miliard dolarů v září 2022.
Tak obrovská byla peněžní inflace.
Vývoj objemu likvidních peněz v USA
Teprve od března 2022 začala restriktivní měnová politika, která tak strašně vyděsila kapitálové trhy. Ve skutečnosti ta "děsivě" přísná politika spočívá prostě v tom, že objem peněz přestal růst, případně naprosto nepatrně poklesl. Nic, co by sneslo srovnání s nějakou hospodářskou krizí minulosti. Dokonce i současná politika ČNB je mnohem přísnější.
I toto zpřísnění měnové politiky se již stihlo příznivě projevit na poklesu inflace, ale to nás nyní tolik nezajímá.
Skutečně zajímavé jsou ceny nemovitostí (či nemovitostních cenných papírů) upravené o peněžní inflaci:
Index REIT (ceny v přepočtu na objem likvidních peněz)
Americké nemovitosti jsou dnes stejně levné, jak byly vzápětí po úderu covidové pandemie a jen o malý kousek dražší než na samém dně v březnu 2009, kdy ceny akcií a nemovitostí byly zdevastované dlouhou a těžkou krizí.
Jestli toto není nákupní příležitost desetiletí, pak co potom?
Σχόλια