top of page
  • Obrázek autoraPavel Kohout

Krátká poznámka k cenám komodit

Výbuchy, které vážně poškodily potrubí plynovodu Nordstream 1 a Nordstream 2, poslaly ceny evropského zemního plynu nahoru přibližně o 15 procent. Zatím nemáme důkaz o pachateli útoku, avšak byl to zřejmě někdo, kdo usiluje o zvýšení cen a tudíž o poškození západoevropských ekonomik.


Nebudeme se pouštět v tomto směru do dalších úvah, už jen proto, že je celkem jasné, kdo již od podzimu minulého roku usiloval o postupný růst cen. Pouze stojí za připomenutí, že i když oběma plynovody momentálně plyn neteče, útok měl za následek zvýšení nejistoty (co kdyby podobný útok postihl i plynovody vedoucí z Norska na evropský kontinent?) a růst burzovních cen energetických komodit.


Nicméně od začátku září ceny energetických komodit klesají. Zde je stav a vývoj cen v 10:23 dne 29. září:


Jak se postupně ukazuje, že Evropa bude schopna ustát výpadek ruských dodávek, trhy se uklidňují. Panika byla přehnaná. Ano, evropský zemní plyn je dvakrát dražší ve srovnání s koncem září 2021, avšak toto zdražení bude Evropa schopna snést. Kromě toho je zde patrný klesající trend. Pokud jde o vývoj ukrajinské války, Rusku se nedaří. Šance, že se podaří dostat Putina k jednacímu stolu, zatím ještě nevypadají reálně, ale postupem času se situace může změnit. Mír by znamenal uvolnění nervozity, konec paniky a pokles cen.

Vedou se diskuse, zdali poškozené plynovody jsou opravitelné či nikoli. Podle jednoho názoru opravitelné jsou, a to s náklady představujícími zhruba 1 procento jejich celkové ceny. Podle jiného názoru jsou zničené nadobro, neboť ještě před začátkem případných oprav bude vnitřek nevratně poškozen korozí.


Kde je pravda, netroufám si hádat. Nesporná je ovšem jedna věc: v zájmu západní Evropy je, aby ceny plynu poklesly. Totéž je i v zájmu Spojených států, neboť i americká ekonomika trpí inflací a pokles cen energií by jí velice pomohl. Konspirativní teorie hovořící o zájmech amerických těžařů můžete s klidem ignorovat. Stejně tak ignorujte hoax o údajném plánu Ameriky zničit západoevropské hospodářství.


Pavel Kohout


542 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page