top of page
  • Obrázek autoraPavel Kohout

Krátce k inflaci cen energií

Stěžujete si na vysoké ceny energií? Máte pocit, že Česko je na tom nejhůř v Evropě? Kdepak, není. Nejvíce rostly ceny energií v Nizozemsku: o 162 procent od roku 2015. Je zřejmé, že největší vzestup nastal počínaje druhou polovinou roku 2021.

Máte pocit, že naopak Maďaři jsou chytráci, kteří na nás vyzráli a mají báječně levné energie? Ale kdepak. Byla to do jisté míry pravda ještě v létě, nikoli však již během září. Uvidíme, co ukáží říjnová a listopadová data.


Jiné evropské země (namátkou Francie nebo Španělsko) jsou na tom s cenami energií zhruba stejně jako Češi. Švédsko je na tom o něco hůře.

Poněkud jinak vypadá cenový index samotné elektrické energie. Češi jsou na tom hůře než Němci nebo Maďaři, avšak stále mnohem lépe než Nizozemci nebo Švédové—pokud sledujeme vývoj cen od roku 2015.

Pokud počítáme růst od ledna 2021, vývoj ve Švédsku a hlavně v Nizozemsku vynikne ještě více.

Nemám v úmyslu z těchto údajů vyvozovat nějaké dalekosáhlé závěry. Spíše bych chtěl varovat před unáhlenými soudy. Jisté je jen to, že evropská energetická politika není optimální. Mimochodem, Green Deal ještě vlastně ani nezačal, takže jeho dopady ještě nelze hodnotit. Hodnotit můžeme průběžné výsledky německé "Energiewende", ale to bych nechal na jiný příspěvek.


Mimochodem, nezapomeňte investovat do fondu Algorithmic SICAV Real Estate Investment Trusts. Úvodní upisovací období končí už v listopadu a cenné papíry REIT jsou právě s halloweenovou slevou.533 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page