top of page
  • Obrázek autoraPavel Kohout

Je rozumné investovat do nemovitostí?

Aktualizováno: 23. 10. 2022

Lety osvědčené pravidlo zní: neinvestujte do toho, co zrovna "letí". Vyhýbejte se populárním investicím. Jsou drahé, protože jsou právě oblíbené a oblíbené jsou právě proto, že jsou drahé. Vyberte si raději něco, co je zrovna levné a nepopulární.


V současné době je oblíbené a široce doporučované držet peníze v hotovosti. Jenomže to je rada vhodná pro minulá tři čtvrtletí, budoucnost bude vypadat jinak.


Mnohem pestřejší je aktuální nabídka momentálně nepopulárních investic. Jde samozřejmě o akcie a kryptoměny. Kdekdo očekává krizi (která se nestane), takže zejména akcie jsou nyní levné.


A pak je tu stálice: třída investic, která na popularitě netratí a na kterou český investor přísahá jako na spásu. Tímto zázrakem jsou nemovitosti. Investovat "do cihly", to je český sen.


Má to ale jeden háček.


Neobyčejná popularita nemovitostí v Česku vedla k tomu, že jsou nyní velmi drahé. Následující tabulka ukazuje, kolik průměrných čistých měsíčních příjmů je třeba na nákup jednoho metru čtverečního bytu mimo centrum v různých městech. (Pokud vás tato čísla nešokují, pak už asi nic.)


Kolik metrů čtverečních koupíte?

Zdroj: Numbeo.com, vlastní výpočtyNepřijde vám poněkud zvláštní, že Brno je relativně dražší než New York, Boston nebo Los Angeles? Není divné, že Plzeň je dražší než Chicago, Salt Lake City nebo Atlanta dokonce v absolutním vyjádření? Zbláznil se trh?


Trh jen odráží českou vášeň pro zmíněnou "cihlu". Ceny bytů v Česku jsou jednoduše přepálené. Předražené. Vyšponovány řadou let levných hypoték, nemají prostor pro další růst.


A co americké nemovitosti? Jsou názory, že i ony jsou drahé. Vždyť jsou přece dražší, než byly v roce 2008. Jenomže se zapomíná na jednu podstatnou okolnost. Objem peněz v Americe také rostl, a to mnohem rychleji než ceny nemovitostí.


Následující graf ukazuje, že americké rezidenční nemovitosti jsou levné.


Index CASE/Shiller, ceny rezidenčních nemovitostí v největších 20 amerických městech v přepočtu na likvidní peněžní zásobu


Dobrá, ale nehrozí nějaká další krize podobná té z roku 2008? Ta přece začala na trhu nemovitostí a každý ví, že americké domácnosti jsou strašně zadlužené.


Až na to, že nejsou. Dluhová služba amerických domácností vyjádřená podílem na disponibilních příjmech na téměř nejnižší úrovni od 80. let, kdy se tato statistika začala sledovat. (Výjimku tvořily jen úlevy během covidového období.)


A co makroekonomická situace? Neřítí se Amerika do nějakého maléru? A co inflace, nezničí hodnotu investic?


Ne. Amerika se do krize neřítí. Pokud jde o inflaci, v chodu jsou již mocné protiinflační síly. Ovšem kapitálový trh je stále ještě vyděšený, takže nemovitostní fondy jsou levné (a akcie mimochodem rovněž).


Jednou budeme na současnost vzpomínat jako na nákupní příležitost desetiletí. Podobně jako na léta 2009 nebo 1987.
6 739 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page