top of page
  • Obrázek autoraPavel Kohout

Děsivá budoucnost českého automobilového průmyslu

Zamysleme se nyní nad stavem a budoucností českého automobilového průmyslu jakožto pilíře naší ekonomiky. Nejprve však začneme na jiném kontinentě. Povíme si něco málo o historii jednoho amerického města.


Ilustrace: Prompt "Děsivá budoucnost českého automobilového průmyslu" byl zadán do systému Stable Diffusion a zpracován ve stylu Joana Miró


Detroit, historicky symbol americké průmyslové síly a inovací, prošel v průběhu 20. století významnou proměnou. Na počátku 20. století se Detroit rozrostl v automobilovou velmoc díky vzestupu společností jako Ford, které představily model T a revoluci ve výrobě díky montážní lince. Rozkvět průmyslu ve městě přilákal různorodou pracovní sílu a ve 40. letech 20. století byl Detroit hlavním zaměstnavatelem Afroameričanů v USA.


Polovina 20. století znamenala zenit detroitského automobilového průmyslu, kdy dominovaly automobilky „Velké trojky“: General Motors, Ford a Chrysler. Ekonomika města vzkvétala. V tomto období se Detroit stal centrem výroby, které přitahovalo dělníky a rodiny s příslibem prosperity a životního stylu střední třídy.


Od konce 40. let 20. století a po druhé světové válce se však automobilový průmysl začal decentralizovat a přesouvat na předměstí, do jiných oblastí USA a nakonec i do zámoří. Tento přesun byl způsoben hledáním pracovních sil s nižšími mzdami a prostornějších pozemků pro továrny. Decentralizace spolu s rostoucí automatizací vedla k výraznému úbytku pracovních míst v samotném Detroitu. V letech 1948-1967 ztratil Detroit více než 130 000 pracovních míst ve výrobě, což vedlo k erozi ekonomické základny města.
137 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page