top of page
  • Obrázek autoraPavel Kohout

Ženy a finance

Před nedávnem vzbudilo pozornost odvolání guvernérky Centrální banky Turecka, Hafize Gaye Erkan. Oficiální příčinou bylo zneužití pravomoci v souvislosti s propuštěním jednoho pracovníka banky. Neoficiálně možná šlo o nespokojenost s jejími výsledky ohledně potlačování inflace (která v lednu 2024 dosáhla meziroční hodnoty 64,86 procenta, meziměsíčně 6,7 procenta).


Nechme však stranou tureckou politiku, ať už měnovou či personální. Nabízí se otázka, proč je v čele centrálních bank — ale i jiných finančních institucí, státních i komerčních — tak málo žen.


Ženy a finance. Salvator Dalí (AI), generováno systémem Stable Diffusion


Podle statistiky publikované organizací Atlantic Council ze 190 členských států MMF má jen 26 zemí na postu ministra financí ženu. Pouhých 17 žen figuruje na místě guvernéra centrální banky. To znamená, že pouze 11,3 % osob zastávajících tyto dvě funkce tvoří ženy. Průměrný podíl žen ve funkcích členů vlády na celém světě je přitom výrazně vyšší: 22,8 %. Podle jiné studie ženy v akademickém prostředí zastávají 25 procent seniorních vedoucích pozic (profesorů a docentů) a 37 procent nižších vedoucích pozic na předních světových univerzitách a obchodních školách.


Čím to je, že právě funkce v centrálním bankovnictví a veřejných financích vykazují takovouto nerovnováhu?


Nelze tvrdit, že žen s náležitým ekonomickým vzděláním je nedostatek. Zmíněná Hafize Gaye Erkan byla akademickou hvězdou a její profesní historie byla rovněž impozantní: uveďme namátkou jména jako Stanford, Harvard, Princeton, Barclays nebo Goldman Sachs. Který guvernér ČNB se mohl kdy pochlubit podobným životopisem?


Rovněž nelze tvrdit, že ženy mají pro finance menší vlohy. Profesoři Terrance Odean a Brad Barber provedli během 90. let rozsáhlý výzkum investičních výnosů mužů a žen. Ukázalo se, že ženy dosahují statisticky významně lepších výsledků při investování. Při bližším zkoumání se ukázal důvod. Výhodou žen je empiricky důkladně prověřený fakt, že rozhodují uvážlivěji, jsou střízlivější a provádějí méně transakcí. Muži ve sledovaném vzorku 35 tisíc domácností obchodovali o 45 procent více než ženy. Nadměrné obchodování snížilo jejichž výnos o 2,65 procenta ročně.


Také novější studie ukazují, že ženy mohou být v průměru lepšími investory než muži. Analýza společnosti Fidelity z roku 2021 ukázala, že ženy v letech 2011-2020 překonávaly muže v průměru o 0,4 procentního bodu ročně. Podle stejné studie ženy prokázaly větší disciplínu při investování, což může přispět k lepším výnosům očištěným o riziko Ženy podstupovaly podobnou míru investičního rizika jako muži, ale dosahovaly o něco vyšších výnosů, což naznačuje, že mohou být efektivnější v řízení rizika. Studie Kalifornské univerzity v Berkeley zjistila, že muži obchodovali o 45 procent více než ženy, což naznačuje, že přílišná sebedůvěra může vést k nadměrnému obchodování u mužů.

Zde však uvedená zjištění a statistiky začínají dávat logické souvislosti. Ženy bývají v průměru méně sebevědomé než muži. Ve světě investování je to výhoda, neboť přehnané sebevědomí je zabijákem výkonnosti. Ve světě politiky je to ovšem velká překážka. Zde je ovšem rozdíl mezi volenými politickými funkcemi a těmi, jejichž držitelé jsou jmenováni.


Mezi volenými politiky je žen relativně více, protože politické strany při nominaci kandidátů zcela samozřejmě myslí na ženy voličky. Jinak je tomu u jmenovaných politických funkcí (kam patří zejména funkce guvernéra centrální banky). Zde je důležité mít vysoké sebevědomí a možná také trochu ostré lokty. Statisticky vzato, spíše mužské vlastnosti.


Vzniká další otázka: proč je vysoké sebevědomí převážně mužskou vlastností? Na mysl přichází rozdílná výchova, hormonální rozdíly a konečně i jinak „zadrátovaný“ mozek.

Teorie o rozdílné výchově je oblíbená v rámci tzv. progresivní levice. Děvčátka jsou prý předurčena k roli poslušných hospodyněk a obětavých matek, protože jim rodiče kupují panenky, jednorožce a jiné holčičí hračky namísto autíček nebo stavebnic (o pistolkách nemluvě). Již od raného dětství jsou dívky připravovány pro pasivní společenské role, což je posilováno genderově nekorektními pohádkami.


Nesmyslnost této teorie zná každý, kdo měl syna a dceru. Ve skutečnosti rodiče kupují dětem takové hračky, jaké děti chtějí. A zkuste vyprávět dcerušce pohádku, ve které statečná princezna s mečem osvobodí prince zajatého zlým drakem. Asi nebudete mít úspěch (vyzkoušeno za vás.)


Ještě mnohem větší nerovnováha než ve financích však panuje v IT. Znáte aspoň jednu ženu, kterou by bavilo letovat součástky na plošné spoje a navrhovat elektronické obvody? Výjimka má jméno Sophie Wilson a je autorkou koncepce mikroprocesorů ARM, které znáte ze svých iPhonů nebo Androidů. Je tu však háček: Sophie se narodila jako Roger.


Jistý majitel světově významné české IT firmy odpověděl na otázku ohledně počtu žen programátorek ve firmě: „Máme jednu. Ale ještě nedávno se jmenovala Karel.“

Biologii nelze oklamat.


Pavel Kohout

Algorithmic SICAV


psáno pro Lidové noviny


289 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page