top of page
  • Obrázek autoraPavel Kohout

Čína v pasti dluhopisů

V Číně již nějakou dobu probíhá krize trhu nemovitostí. Největší čínský realitní developer, společnost Country Garden, je ohrožen platební neschopností. Firma vykázala ztrátu odpovídající 6,7 miliardy dolarů za první pololetí 2023. Nyní balancuje na hraně prvního nesplácení dluhopisů. Jaké příčiny a odpady může mít tento vývoj?


Čína v pasti dluhopisů. Generováno AI ve stylu Tamary Lempické


Když v roce 2008 naplno udeřila světová finanční krize, čínská ekonomika nebyla imunní. Vláda, vládě podřízená centrální banka i komerční banky udělaly všechno proto, aby krizi překonaly. Před krizí činilo celkové zadlužení Číny 145 procent hrubého domácího produktu. Hlavní podíl, necelých 100 procent HDP dluhu připadalo na nefinanční společnosti. Dalších asi 30 procent HDP na stát a zbytek na domácnosti. Čína byla tehdy relativně málo zadluženou ekonomikou: zvýšení dluhu jako cena za překonání krize tehdy vypadalo jako dobré rozhodnutí. (A nejspíše skutečně bylo.)


Celkový dluh ČLR v procentech HDP


Minula řada let, přišel covid a jiné potíže. Čínská ekonomika si na dluhovou stimulaci zvykla. Na rozdíl od jiných zemí, které navyšovaly státní dluh, Číňané šli spíše cestou expanze bankovního dluhu. Podniky i domácnosti si půjčovaly ve velkém. V prvním čtvrtletí 2023 se celkový čínský dluh odhadoval na šokujících 289,6 procenta HDP. Z toho přibližně 60 procent je klasifikováno jako dluh nefinančního podnikového sektoru. Tedy půjčky státních i soukromých podniků. Dluh domácností tvoří necelou čtvrtinu a dluh veřejného sektoru (půjčky ústřední vlády a místních vlád) necelých 20 %.


A kam šly peníze vytvořené v rámci nových úvěrů?


Několik čísel pro ilustraci. Během let 1900-1999 USA vyrobily 4,2 miliardy tun cementu. Spotřebovaly 4,4 miliardy tun. Čína v roce 2020 vyrobila 2,4 miliardy tun, dále 2,5 miliardy tun v roce 2021. To znamená, že v průběhu pouhých dvou let vyrobila 4,9 miliardy tun cementu. Vzhledem k nepatrnému objemu vývozu čínského cementu lze tvrdit, že Čína spotřebovala prakticky stejný objem. Během posledních deseti let Čína vyrábí více cementu než celý zbytek světa. (Pro šťouraly: tato čísla jsou ověřena a pocházejí z důvěryhodného zdroje, jímž je US Geological Survey, USGS).


Zde se nabízí otázka udržitelnosti, a to jak ekologické tak ekonomické. Připomeňme, že výroba cementu je velkým producentem oxidu uhličitého a vzhledem k podstatě chemických reakcí výrobního procesu je dekarbonizace z principu vyloučena. (Malá odbočka: veškeré protesty ekologických aktivistů byly vždy a všude namířeny proti Západu. Svět však zatím nezaznamenal snad ani jeden případ aktivisty, který by se přilepil k asfaltu před čínskou ambasádou, ačkoli takové místo by bylo vhodnější než jakékoli jiné.)


Z hlediska ekonomické udržitelnosti je léčba hospodářství cestou nepřetržitého stavebního boomu rovněž problematická. Jednou musí přijít bod, kdy objem hypoték a developerských úvěrů bude natolik velký, že domácnosti nebo developeři začnou mít potíže se splácením. Pro onehdy druhého největšího čínského developera Evergrande tento bod nastal již na podzim 2021. Společnost pak ještě necelé dva roky zápasila s nepříznivými čísly. Marně. V červenci 2023 oznámila ztrátu ve výši 81 miliard dolarů za roky 2021 a 2022. Zhruba o měsíc později oficiálně vyhlásila bankrot.


Nyní je na řadě Country Garden. Napjatá situace ohledně likvidity v této společnosti se provalila v srpnu poté, co společnost nezaplatila kupony dvou dluhopisů v americkém dolaru (což developer poprvé potvrdil ve středu 30. srpna 2023) a snažila se prodloužit termín splacení soukromých dluhopisů na území ČLR.


„Pokud by se finanční výsledky skupiny v budoucnu nadále zhoršovaly, skupina by nemusela být schopna plnit finanční podmínky těchto půjček, což by mohlo vést k úvěrovému selhání,“ uvedl developer v prohlášení. Připomeňme, že nesplacení dlužné částky v termínu ještě nemusí nutně znamenat bankrot a zánik společnosti, nicméně jde rozhodně o signál zvýšeného kreditního rizika.


Country Garden a Vanke nejsou jediní developeři v problémech. Z pěti největších lze dále uvést China Vanke a Sunac China Holdings, přičemž tento seznam nemusí být ještě kompletní. Čínská realitní a potenciálně i finanční krize je také možným důvodem ohlášené absence premiéra Xi Jin Pinga na summit skupiny G20 v indickém Dillí.


Dopady této krize na svět patrně budou tlumené. Na rozdíl od amerických dluhopisů krytých špatnými hypotékami v roce 2007 bude čínský dluh z drtivé většiny v domácích rukou. Ale jen tak mimochodem, česká ekonomika má potenciálně podobný problém. Možná i vy jste obdrželi „neodolatelnou“ nabídku investovat do dluhopisů českých developerských společností s „lákavým“ úrokem, například 12 procent ročně. A pokud jste poslali své těžce vydělané peníze firmě bez ratingu a s nedlouhou historií (kvalitní firmy totiž nemusejí platit takto vysoké úroky), není vůbec jisté, zda je opět uvidíte. Dluhopisy totiž nejsou vždy bezpečné investiční nástroje.


Pavel Kohout, psáno pro Lidové noviny

414 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page